Enerji tasarrufu sağlayan 8 malzeme

Günümüz inşaat dünyasında ısı yalıtımı ve enerji tasarrufu sağlamak için kullanılan çok çeşitli enerji dostu malzeme mevcuttur.

1.Geri dönüşümlü çelik:Çelik binalarda sadece depreme dayanım ve hafiflik için kullanılan bir malzeme değil aynı zamanda ısı yalıtımı için kullanılabilecek bir malzemedir.Maalesef ülkemizde fiyatları yüksek olduğu için çok az kullanımaktadır.

2.Polistren köpükler: İnşaat dünyasında en çok kullanılan ısı yalıtım malzemeleridir.Kimysal kökennli ve ısı yalıtım değeri çok yüksek malzemelerdir.Özellikle beton gibi ısı yalıtımı çok zayıf olan malzemeleri yalıtmak için birebirdir.

3.Esnek poliüretan malzemeler:köpüklere alternatif olarak daha çok teknoloji isteyen ve çokdaha ince kalınlıklarla kullanılabilecek ısı yalıtım malzemesidir.

4.Saman Balyası:Ortaçağlardan beri kullanılan çatı ve yatak için kullanılan bu malzemenin ilginç bir şekilde ısı yalıtım değeri oldukça yüksektir.Duvarlarda da sıva tutar ve bu sayede yangın dayanımı da artar.

5.İzolasyonlu tuğla: Türkiye'de bir çok binada iki tuğla arasına köpük konularak izole edilmiştir. Şimdi bunu daha pratik hale getirmek için kendiliğinden köpüklü tuğlalar üretilmeye başlanmıştır.

6.Plastik kompozit ahşap: Genellikle dek malzemesi olarak havuz kenerlarında gördüğümüz bu malzemeler ısı yalıtım açısından son derece yüksek kdeğerlere sahiptir.

7.Isı yalıtımlı cam: Aslında bina yapımında çoğu zaman ihmal edilen bir konu pencerelerdeki ısı yalıtımın nasıl yapılacağıdır.Bu konuda son zamanlarda teknolojide gelişmeler yaşanmış klasik ısı camdan en az 2 kat daya ısı yalıtımlı argon gazlı camlar üretilmiştir.

8.Vakumlu izolasyon panelleri: Şu an için buzdolabı üreticileri tarafından kullanılan pahalı bir malzeme ancak zaman içerisinde binalarda da kullanılabileceği düşünüşüyor.


iletişim