Enerji kimlik belgesi gerçekten nereden çıktı?

Bir inşaatınız var bitirdiniz ve oturma ruhsatı alacaksınız belediyeye gittiniz sizden bir çok evrak istiyorlar aralarında enerji kimlik belgesi de var. Peki ama nereden çıktı bu enerji kimlik belgesi?

Enerji kimlik belgesi 2011 yılından sonra zorunlu hale geldi.Beyaz eşyalarda nasıl enerji tasarruflu beyaz eşyalar varsa aynı şekilde enerji tasarruflu binalarda var.Bunların tespit edilmesi elektiriği,gazı az kullanan binalarla ısı yalıtımsız binaların birbirinden ayırt edilmesi düşünülüyor. Her ne kadar teoride bu şekilde olsa ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı iyi niyetlerle bu işe başlasada uygulamada onlarca sorunla karşılaşılmaktadır.Şunu söylemeden geçemiyeceğim aslında enerji kimlik belgesi Avrupa Birliği müktesabatına uyum sağlamak için zorunlu hale geldi.Yanlış anlaşılmasın yanlış bir şey olduğunu söylemiyorum ama bu iş biraz AB dayatmasıyla oldu.Kötü mü oldu?Hayır ama alınacak çok yol var.

2011 yılında ilk çıktığında Bep-tr isimli Bakanlık'a ait internet sitesine binaya ait projelerdeki bilgiler girilerek hazırlanacak ve inşaata başlamadan yapı ruhsatı aşamasında belediyeler bu evrakı isteyecek dendi ancak Bakanlık siteyi çok kötü yapmıştı ve site açılmıyordu!Durum o kadar komikti ki enerji kimlik belgesi hazırlarken bir anda başka bir kullanıcının hazırladığı başka bir bina önünüzde beliriyordu.Neyse kör topal bugünlere gelindi.20 Temmuz 2017 günü Bep-tr2 versiyonu yayına girecek.İnşallah doğru düzgün çalışır diyelim.

Mevzuata göre enerji kimlik belgesini bütün belediyeler istemek zorunda ama bakıyorsunuz bir çok belediye bu bu evrak olmadan oturma ruhsatı veriyor.Maalesef bakanlık yeterince belediyeleri bu konuda denetlemiyor. Dolayısıyla belirli bir ücret ödeyen vatandaş bir nevi mağdur edilmiş oluyor.

Açıkcası Bep-tr sitesinin yaptığı hesapların doğruluğundan şüpheliyim ancak yapacak bir şey yok bu evrak zorunlu bir şekilde yapılacak.Önemli olan aslında evrak değil bina gerçekten ısı yalıtım projesine uygun yapıldı mı yapılmadı mı?Yoksa kağıt üzerinde her şey güzel olabilir ama gerçekte ne oluyor önemli olan o.

Enerji kimlik belgesi mantığı son derece doğru ancak uygulamada bir çok zorluk var.Zaman içerisinde bu zorlukların aşılacağını umut ediyorum.


iletişim