Enerji dostu bina yapmanın ipuçları?

Enerji dostu bir bina yapıp enerji faturalarınızı azaltabilir enerji kimlik belgenizin daha yüksek değerlerde çıkmasını sağlayabilirsiniz.Bunun için yeni bir bina yaparken binanın ısı yalıtım ve enerji tasarrufu konusuna göre tasarlanması gerekir.

Lokasyon: Binanızın mutfak salon gibi yaşam alanları daha çok güneye bakmalı ve daha çok güneş ışığı almalıdır.Yatak odaları daha çok kuzeye bakabilir uyku için daha serin bir ortam oluşur.

Saçaklar ve panjurlar:Binalarda yapılan saçakalar binayı sadece yağmur kar gibi dış etkenlere karşı değil aynı zamanda aşırı güneş ışığına karşı da korur.Özellikle güney cephesinde pencere üslerine yapılacak saçaklar ya da panjurlar güneşin bunaltıcı sıcağından binayı korur ve diğer zamanlarda da binanın ılık bir şekilde kalmasını sağlar.

Bina kat yükseklikleri:Bir binanın içindeki mahallerin kat yükseklikleri ideal olmalıdır.Aprtmanlarda genellikle bir sorun olmamak da ancak müstakil konutlarda özellikle salon ve mutfak gibi yaşam alanları bazen galerili ve tavan yüksekliği 6mt'ye yakın olacak şekilde yüksek yapılmaktadır. Tavan yüksekliği ne kadar yüksek olursa binayı ısıtma ve soğutma da o kadar zor olacaktır.

Zonlama: zonlama yabancı bir kavram ama aslında basit bir konsept.Bİnanın içindeki mekanların kullanım amacına göre gruplandırılmasını öngörüyor.Mesela, Salon,mutfak ve WC yaşam alanı iken yatak odaları ve banyo daha çok dinlenme alanları olur.Bunları mümkün olduğunca birbirlerinden ayırmak gerekir.Salon ile mutfak arasına bir yatak odası koyarsanız hem kullanışsız olur hem de enerji verimliliği açısından problemli olur.

Ağaçlar: Özellikle güneş ışığının geldiği yönlere sabah doğu cephesi ve öğlen batı cephesine belirli miktarda ağaç dikerek aşırı güneş ışığından binanızı koruyabilirsiniz.

Doğal havalandırma: Birçok insan evinde soğutma amacı ile klima kullanmakta ancak bina yaparken alınacak bazı tedbirler ile bazı zamanlarda klimaya gereksinim kalmayabilir.Mesela pencereler karşılıklı halk arasında ki tabiriyle cereyan yapacak şekilde konumlandırılırsa çok sıcaklarda doğal havalandırma görevi görebilir.

İzolasyon: Binanızın enerji tasarruflu bir bina olması için gereken en önemli unsur elbette temel,duvar ve çatısının izolasyonlu olmasıdır.İzolasyon binaya sadece enerji tasarrufu sağlayıp faturalarınızı azaltmakla kalmaz aynı zamanda yazın aşırı sıcakları kışında ssoğuk havayı bina içine almayarak daha konforlu bir ortamda yaşamanıza da olanak verir.

Aydınlatma:Binanızda kullanacağınız aydınlatma cihazları mutlaka floresan ya da LED olmalıdır. Teknoloji geliştikçe çok az enerji harcayarak çok uzun süre aydınlatma yapabilen cihazlar gelişmiştir.

Dış cephe rengi: Dış cephenizde seçeceğiniz renk açık bir renk olmalıdır.Böylece yazın ve kışın güneş ışıklarını yansıtarak daha ferah bir ortamda yaşamanıza katkı sağlar.


iletişim