Dış cephe mantolama yaparken nelere dikkat edilmeli?

Mantolama mevcut binalar için ısı yalıtım sağlamak için tek yoldur.Mantolama işçilik olarak detaylı bir ısı yalıtım şeklidir.Kısaca dikkat edilmesi gerekenleri yazacağız.

İlk olarak mantolama yapılacak eski duvarlar temiz olmalı kabartılar olmamalı,ıslak ve nemli olmamalıdır.Toprak altı yada su ile temas eden bölgelerde mutlaka su yalıtımı sağlanmalıdır.Ortam sıcaklığı 5 ile 30 derece arasında olmalıdır.Çok soğuk ve çok sıcakta uygulama yapılmamalıdır.Eğer mantolama yapılacak bina yeni bir bina ise tuğla üzerine değil kaba sıva üzerine terazisinde uygulanmalıdır.

Mantolamaya başlarken mutlaka subasman profilleri kullanılmalı subasman seviyesinin alt beton hizasına bu profiller yerleştirilmeli köşelerde uygun şekilde kesilmeli ya da köşe profilleri kullanılmalıdır.

Mantolama yapılacak duvarlar terazisnde değil ve eğri ise mantolama harcı noktsal olarak uygulanmalı teraziye getirilmelidir.Eğer duvar yüzeyleri terazisinde ise harç mala ile köpük levhanın yüzeyine sürülebilir.

Levhalara harç sürüldükten sonra subasman profilinden başalayarak döşenmelidir.Levhalar yatay ve şaşırtmalı döşenmelidir.Bina köşelerinde ise birbirlerine kenetlenecek şekilde duvarlara yapıştırılmalıdır.Pencere kapı gibi açıklıklarda ise özel pencere profilleri kullanılmalıdır.Levhalar harç ile doğrudan bu kısımlara yapıştırılmamlıdır. Levha yapıştırma işlemi bitince mastar yardımı ile düzgün olup olmadığı kontrol edilmelidir eğer yüzeyde fazlalık varsa düzeltilmelidir.

Bir sonraki aşama levhaların dübellenmesidir.Dübelleme işlemine levhalar kuruduktan sonra geçilmeli minimum 6 adet dübel kullanılmalı levhanın orta ve kenar birleşme yerlerine gelecek şekilde matkap kullanılarak yerleştirilmeli çivisi ile çakılmalıdır.Çiviler betona en az 5cm tuğlaya en az 6cm girmelidir.

Bina köşeleri PVC ya da alüminyum köşe profilleri ile kenarlara 20şer cm sarkacak şekilde sıva filesi ile yapıştırılmalıdır.Diğer yerlerde ise sıva filesi en az 10cm birbirine binmelidir.İlk kat sıva bittikten sonra iknci kat elyaflı mantolama sıva harcı uygulanmalı ve uygulama bitirilmelidir.

Nihayet sona geldiniz sıva bittikten sonra en az 7 gün kuruması beklenmelidir.Mantolama sıvası kuruduktan sonra renkli son kat akrilik dekoratif son kat sıvası uygulanarak mantolama bitirilir.


iletişim