Beyaz eşyalarda enerji kimlik belgesi

Ne kadar bilinçli bir kullanıcı olup olmamanıza bağlı olarak farkındasınızdır veya değilsinizdir satılan beyaz eşyaların üzerlerinde ufak bir etiket görürsünüz bunlarda beya eşyanın enerji kimlik belgesidir.Bu uygulama ilk olarak 1986 yılında ABD'de başlamış ve tüm dünyada standart haline gelmiştir.

Aynı binalardaki gibi beyaz eşyanın enerjiyi ne kadar verimli kullandığını gösterir.A,B,C,D,E,F,G gibi sınıfları vardır.A sınıfı beyaz eşya enerjiyi en az kullanan G ise çok fazla enerji tasarrufu sağlayan beyaz eşyadır.Bu etiketin yapıştırıldığı temel beyaz eşyalar şunlardır:Buzdolabı, derin dondurucu,çamaşır makinesi,bulaşık makinesi,bilgisayar,Televizyon,Klima.

Etiketin zorunlu olmasının amacı kullanıcıyı bilgilendirmek aldığı beyaz eşyanın enerji kalitesini bilmesini sağlamak üreticileride enerji tasarruflu eşyalar yapması için teşvik etmektir.İlk başlarda bu etiketi eşyayı üreten firmalar kendileri yapıştırıyordu ancak enerji tüketimindeki korkunç artıştan sonra hükümet etiketlere resmi onay getirilmesine böylece sahtekarlıkların önüne geçilmesine karar verdi.

Tüketicilerin genel olarak tercihi A+ beyaz eşyalar ülkemizde tüketicilerin bilinçli tercih yaptığını söyleyebiliriz ancak bu durumdan faydalanmaya çalışılan bir çok sahtekarlık vakası yaşanmıştır. Üretici firmalar etiketlere gerekli stadartları sağlamasa da A+ etiketini yapıştırabilmektedir. Bu konuda hükümet ve kamu çalışanlarına önemli görevler düşmektedir.

Enerji kimlik belgesinin üzerindeki beyaz eşyaya ait olan kw/saat bilgisiyle bir yılda toplam ne kadar elektirik tüketeceğini öngörebiliriz.


iletişim